Rośliny adaptogenne cieszą się coraz większą popularnością. Ze względu na aktualny tryb życia wielu osób, możliwość zniwelowania negatywnych skutków stresu za pomocą naturalnych preparatów jest bardzo ceniona. Wśród chętnie wybieranych adaptogenów pojawia się ashwagandha, zwana też żeń-szeniem indyjskim. Jak działa korzeń tej rośliny i co warto o niej wiedzieć?
Czym są adaptogeny?
Regularne spożywanie roślin z tej kategorii wpływa pozytywnie na układ nerwowy i immunologiczny. Pomaga zniwelować nadmierne zmęczenie, szczególnie to wywołane stresem. Osoby zażywające adaptogeny często dostrzegają poprawę sprawności fizycznej i większą wytrzymałość umysłową. Odpowiednio dobrane i właściwie zażywane substancje z tej kategorii mogą ułatwić cieszenie się pełnią posiadanej energii, bez zaburzeń związanych z nadmierną ilością stresu. Należy oczywiście pamiętać, że nie są to preparaty medyczne i nie wykorzystuje się ich do leczenia chorób. Jakie działanie wykazuje ashwagandha?
Ashwagandha działanie – jak pomaga?
Ashwagandha od stuleci wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Dawniej ceniono ją przede wszystkim jako środek w walce z takimi schorzeniami jak artretyzm czy bielactwo. Była też wykorzystywana w zmaganiach z gruźlicą i zapaleniem oskrzeli. Dziś, największą popularnością cieszy się wpływ substancji zawartych w tej roślinie na nastrój i układ nerwowy. Udokumentowane działanie ashwagandhy dotyczy m.in. łagodzenia stresu i niepokoju. Przypisuje się jej też korzystny wpływ na płodność oraz ogólną wydolność organizmu. Może też przyspieszać procesy regeneracyjne.
Ashwagandha – dla kogo?
Po adaptogeny sięga coraz więcej osób. Ashwagandha jest jednym z częściej wybieranych i lepiej przebadanych roślin w tej kategorii. Kto powinien po nią sięgnąć? Zawierające ją preparaty polecane są m.in. osobom narażonym na co dzień na znaczny stres. Częste odczuwanie niepokoju i intensywne negatywne emocje można złagodzić właśnie dzięki takim środkom. Adaptogeny mogą być korzystnym rozwiązaniem dla osób doświadczających stresu związanego z codziennymi sytuacjami, których doświadcza się w pracy lub domu. Ashwagandha to też dobra propozycja dla sportowców i osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia. Możliwe zwiększenie wydolności i przyspieszenie regeneracji to z pewnością pożądane efekty. Właściwe stosowanie adaptogenów może też korzystnie wpływać na wydajność i samopoczucie w pracy fizycznej. Umożliwi też zniwelowanie skutków stresu i poprawi koncentrację osób pracujących umysłowo.
Jak zażywać ashwagandhę?
Osoby zainteresowane suplementacją odnajdą różne preparaty zawierające substancje z tej rośliny. W wielu suplementach ashwagandhę łączy się z innymi składnikami pomagającymi w okresach stresu, wzmożonego wysiłku i aktywności fizycznej. Adaptogeny można przyjmować w kapsułkach lub w formie olejków. Poszukując właściwego dla siebie preparatu warto zapoznać się ze szczegółami na temat danych specyfików. Regularna suplementacja może przynieść korzystne efekty.