wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Lifestyle

Dieta na wysoki cholesterol – co warto o niej wiedzieć?

Dieta na wysoki cholesterol – co warto o niej wiedzieć?

Wysoki poziom cholesterolu w organizmie powoduje wiele groźnych dla życia chorób związanych z układem krążenia. Są to między innymi miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, a także choroba tętnic obwodowych. Wysoki poziom cholesterolu często jest spowodowany złą dietą i brakiem ruchu. Dlatego też, jeśli zauważymy u siebie objawy wysokiego poziomu cholesterolu, powinniśmy zacząć działać.

Jakie są objawy wysokiego poziomu cholesterolu?

Poziom cholesterolu powinniśmy regularnie sprawdzać poprzez badania, które zleca lekarz. Objawy wysokiego cholesterolu to między innymi występowanie grudek o żółtym kolorze. Najczęściej pojawiają się w kącikach oczu, okolicach piersi, a także na nogach. Grudki te to cholesterol, który odkładany jest w skórze. Innym z objawów wysokiego poziomu testosteronu jest ból nóg. Często możemy też odczuwać ich osłabienie. Spowodowane jest to zapchaniem tętnic, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Do objawów zaliczamy także problemy z koncentracją. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do do lekarza.

Dieta na wysoki cholesterol

Mamy dwa rodzaju cholesterolu. Pierwszy to LDL, czyli inaczej zwany zły cholesterol. To właśnie on odpowiada za występowanie chorób. Drugi to HDL, czyli ten dobry cholesterol, którego poziom powinniśmy zwiększać. Tłuste mięsa, żółtka jaj, fast-foody, olej palmowy, wysoko przetworzone produkty, podroby, tłusty nabiał, słodycze czekoladowe, kruche ciastka, gotowe wypieki, podroby, wędliny podrobowe, parówki, a także słone przekąski zawierają szkodliwy cholesterol. Nie musimy eliminować tych produktów z naszej diety, jednak powinniśmy ograniczać ich ilość. Warto spożywać tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce. Produkty te obniżają poziom szkodliwego cholesterolu i zwiększają ilość tego dobrego. W sklepach możemy kupić herbatki ziołowe, które wspomagają pozbycie się cholesterolu z organizmu. Oczywiście herbatki czy suplementy są tylko dodatkiem do odpowiednio zaplanowanej diety. Pomocna w obniżaniu poziomu szkodliwego cholesterolu jest także dieta wegańska. Produkty roślinne są dobrym źródłem dobrego cholesterolu, przy czym obniżają poziom tego szkodliwego. Oczywiście nie każdemu taka dieta przypadnie do gustu.

Aktywność fizyczna a poziom cholesterolu

Brak ruchu wpływa na zwiększenie stężenia złego cholesterolu w organizmie. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychikę. W czasie wysiłku wytwarzane są endorfiny, czyli hormonu szczęścia. W obniżaniu poziomu cholesterolu ważna jest przede wszystkim umiarkowana aktywność fizyczna. Na początku najlepiej zacząć od codziennych spacerów, które powinny trwać 30-60 minut. Z czasem spacer zamienimy na bieganie bądź jazdę na rowerze. Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam zmniejszyć poziom złego cholesterolu, spalić nieco kalorii, a także pozytywnie wpłynie na układ krążenia i układ oddechowy. Najważniejsze jest to, żeby ćwiczyć regularnie. Tętno w czasie wysiłku nie powinno przekraczać 130 uderzeń serca na minutę.

Udostępnij