wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Dom

Informacje o zbrojeniu stropu

Informacje o zbrojeniu stropu

Warto pamiętać, że wszelkie zainteresowanie stropami pod względem projektowym, jak i wykonawczym wymaga nabycia odpowiedniej wiedzy inżynierskiej. Z tego powodu w doborze prętów zajmują się przede wszystkim doświadczeni konstruktorzy, który mają specjalne uprawnienia budowalne. W dawnych czasach obliczenia przeprowadzano ręcznie, a dzisiaj korzysta się głównie z programów komputerowych, dzięki którym możemy o wiele skrócić czas projektowania.

Zbrojenie stropu

Wiele osób wie, że strop to element konstrukcyjny. Jest to przede wszystkim pozioma przegroda, która przenosi wszelkie obciążenia na ściany bądź słupy. W ten sposób budynek będzie solidnie usztywniony. Oprócz tego stropy pozytywnie wpłyną na bilans cieplny, a także pozwolą na całkowite bądź częściowe tłumienie otaczających dźwięków. Trzeba też wspomnieć o tym, że stropy stanowią również warstwy, które przeznaczone są do prawidłowego ułożenia materiału podłogowego. Jeżeli projektowany jest strop żelbetowy, na jego zbrojenie trzeba uwzględnić każdą z wymienionych powyżej ról. Dzięki temu zachowamy bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników w czasie bezpośredniego użytkowania parteru, a także poddasza.

Jakie są wskazówki dotyczące zbrojenia?

Należy pamiętać, że ułożenie prętów zbrojenia będzie wynikało głównie z działania przewidywanych sił oraz powstających obciążeń. Ponadto ważna jest konstrukcja samego stropu. Warto podkreślić, że w przypadku domków jednorodzinnych, dość często robi się stropy monolityczne wymagające użycia zbrojenia w układzie krzyżowym bądź jednokierunkowym. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że rozstaw między prętami powinien być równy rozstawowi w projekcie. Należy pamiętać, że wykonywanie wszelkich zbrojeń na własną rękę może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Niestety jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w czasie samodzielnego wykonawstwa. Jak widać, nie tylko średnica zastosowanych prętów ma znaczenie, ale także wszelkie odległości między poszczególnymi elementami zbrojenia. Należy pamiętać, że wymogiem zbrojenia monolitycznego stropu będzie użycie podkładów dystansowych – w ten sposób można zapewnić trwałość ułożenia prętów zbrojeniowych. W sklepach budowlanych możemy zakupić podkłady betonowe, które wykonane są również tworzyw sztucznych.

Płyta prefabrykowana – główne cechy

Warto pamiętać, że prefabrykowane płyty wyróżniają zbrojenia główne – podporowe oraz obwodowe. Celem kratownic jest przede wszystkim usztywnienie elementów. Z tego powodu zbrojenia wymagają także styki pływ oraz wieńców. Najczęściej styki płyt zbrojone są przy użyciu specjalnych siatek. Jeśli mowa o zbrojeniu wieńców, to warto je przeanalizować jeszcze przed zrobieniem zbrojenia górnego. Wszelki montaż zbrojenia powinien odpowiadać zbrojeniu w projekcie. Z tego powodu prace, które związane z układaniem prętów powinno przeprowadzić je jeszcze przez betonowaniem. Warto jeszcze wspomnieć o stropach typu K-2, które charakteryzują się zbrojeniem dwukierunkowym.

Udostępnij