wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Internet

Jak wybrać router do światłowodu?

Jak wybrać router do światłowodu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór odpowiedniego routera do światłowodu jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy powinien zatem posiadać dobry router do światłowodu?

Szybkość routera

Rekomendowane jest przede wszystkim, aby omawiany router do obsługi światłowodu był szybki. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem sprawdzenie, czy urządzenie ma porty LAN i WLAN z przepustowością 1000 Mb/s. Dzięki temu osoba zainteresowana będzie miała całkowitą pewność, że nie będzie płacić za transfer, którego w żaden sposób nie jest w stanie wykorzystać. Ponadto szybki router jest gwarancją tego, że nawet, gdy w mieszkaniu pracuje mnóstwo urządzeń w tym samym czasie, prędkość żadnego z nich nie spadnie do nieakceptowalnego poziomu.

Świetną opcją jest również dokładne zweryfikowanie prędkości oferowanej przez określonego dostawcę. Zdecydowanie najlepszą możliwą opcją będzie zaopatrzenie się w produkt o odrobinę wyższych parametrach. Nie warto przepłacać za droższy sprzęt, w przypadku gdy w regionie nie ma dostawców, którzy oferowaliby zbliżone transfery.

Częstotliwość Wi-Fi i standardy

Jest to kolejny bardzo istotny aspekt, kto®y powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze routera do światłowodu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że routery Wi-Fi 5 w standardzie pracują w paśmie o częstotliwości 2,4 GHz. Należy mieć jednak świadomość, że na rynku można zaopatrzyć się w urządzenia obsługujące dodatkowo pasmo 5 GHz.

Warto wiedzieć, że obsługa dwóch pasm daje gwarancję, że sieć nie będzie obciążona do tego stopnia, by dochodziło do różnego rodzaju problemów w transferze danych. W przypadku, gdy w danym domu będzie znajdowało się stosunkowo dużo urządzeń, zalecane jest zainteresowanie się sprzętem obsługującym obie częstotliwości. Godny uwagi jest również fakt, że wyższy zakres będzie cechował się większą przepustowością. Nie wszyscy wiedzą, że dla 2,4 GHz wynosi ona 300 Mb/s, z kolei dla 5 GHz 867 – Mb/s.

Liczba anten

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im więcej będzie anten, tym lepszy transfer i zasięg. Należy mieć świadomość, że bardzo dużo będzie zależało od tego, jakiej jakości są poszczególne anteny, a także jakiej jakości jest omawiany router. Warto wiedzieć, że niektóre urządzenia dostępne na rynku nie posiadają widocznych anten. Oznacza to, że znajdują się one wewnątrz obudowy.

Porty USB

Godny uwagi jest fakt, że wspomniane porty USB nie są niezbędne, mogą być jednak świetnym dodatkiem od routera Wi-Fi. Umożliwiają bowiem podłączyć urządzenia, które będą mogły bezpośrednio komunikować się z siecią. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że może to być nawet drukarka. Oczywiście sama nie może obsługiwać sieci internetowej. Warto wiedzieć, że nie każdy użytkownik skorzysta z tej możliwości. Rekomendowane jest jednak zadbanie o to, by w routerze znajdował się przynajmniej jeden taki port.

Udostępnij