wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Internet

Internet domowy bez limitu. Jaką technologię wybrać?

Internet domowy bez limitu. Jaką technologię wybrać?

Praca i nauka zdalna to tylko niektóre aktywności wymagające posiadania szybkiego internetu bez limitu. Warto więc postarać się o podłączenie internetu wysokiej jakości. Do dyspozycji mamy dwie najpopularniejsze technologie. Są nimi internet światłowodowy oraz mobilny bezprzewodowy. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Opowiadamy o tym w poniższym tekście.

Czym jest światłowód?

Internet światłowodowy opiera się na doprowadzeniu sygnału za pomocą światłowodu. Światłowód to szklany przewód, w którym do przesyłania danych używane jest światło. Jest to rozwiązanie gwarantujące bardzo duże prędkości przesyłania danych. Ma na to wpływ prędkość rozchodzenia się światła. W ofertach sieci telekomunikacyjnych bez problemu znajdziemy opcję internetu światłowodowego bez limitu danych o prędkości 1 Gb/s. Może się więc wydawać, że światłowód to idealne rozwiązanie gwarantujące internet domowy bez limitu.

Światłowód nie jest dla każdego

Światłowód ma jednak swoje wady. Podstawową z nich jest ograniczona dostępność tej technologii. Podciągnięcie internetu światłowodowego wymaga wykonania skomplikowanej instalacji. Światłowód to delikatny materiał. Wymaga więc zabezpieczenia przed przypadkowym zniszczeniem. W praktyce możliwość instalacji internetu światłowodowego mają głównie mieszkańcy dużych osiedli. W takim osiedlu podłączenie światłowodu nie wiąże się z wygórowanymi kosztami. Mieszkańcy domów jednorodzinnych za wykonanie instalacji światłowodowej mogą zapłacić nawet kilkaset złotych.

Internet mobilny jako alternatywa

W ofercie wielu sieci komórkowych znajdziemy opcję internetu bez limitu danych. Są to jednak oferty, które najczęściej zawierają lejek. Czym jest lejek w ofertach internetu mobilnego? Jest to określenie limitu pobranych danych, po przekroczeniu którego prędkość internetu spada. W tańszych pakietach może ona spaść do wartości, które będą dla użytkownika uciążliwe. Osoby bez możliwości podciągnięcia internetu światłowodowego mają do dyspozycji specjalne oferty internetu mobilnego. W ofercie takiej znajdziemy bardzo duże pakiety internetu, które mogą dochodzić nawet do kilkuset gigabajtów w miesiącu. Operator oferuje również urządzenia z anteną, które dedykowane są do obszarów podmiejskich i wiejskich. Jest to rozwiązanie, które nie można nazwać internetem bez limitu. Duży pakiet danych sprawia jednak, że może być ono godne rozważenia.

Instalacja internetu mobilnego jest łatwa

Jak wygląda instalacja internetu mobilnego bez limitu w domu? Taki proces nie wymaga obecności technika. Razem z umową internetu możemy zamówić router Wi-Fi. Jest to urządzenie, które może rozprowadzić bezprzewodowy internet po całym domu po włożeniu karty sim. Z internetu domowego rozsyłanego za pomocą routera mogą korzystać wszystkie urządzenia mające dostęp do sieci Wi-Fi. Do routera możemy również podłączyć komputer stacjonarny przy wykorzystaniu tradycyjnego przewodu. Łatwość i niski koszt instalacji internetu mobilnego bez limitu jest podstawową zaletą tego rozwiązania.

Podsumowując, wybór dostawcy internetu jest trudnym zadaniem. Pierwszym etapem jest sprawdzenie, jakie technologie mamy w zasięgu. Łatwy dostęp do światłowodu bez ponoszenia wysokich kosztów może być główną zaletą przemawiającą za tym rozwiązaniem. Niski koszt instalacji internetu mobilnego docenią osoby, które nie posiadają dostępu do światłowodu. Kolejnym etapem jest sprawdzenie ofert dostawców internetu. Duża konkurencja na rynku sprawia, że możemy łatwo znaleźć ciekawą promocję, dzięki której zainstalujemy tani internet domowy.

Udostępnij