wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Dom

Podłoga na gruncie – co dokładnie warto wiedzieć?

Podłoga na gruncie – co dokładnie warto wiedzieć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podłoga na gruncie w zdecydowanej większości przypadków jest stosowana w domach jednorodzinnych, które z różnych przyczyn nie posiadają podpiwniczenia.

Czym dokładnie jest podłoga na gruncie?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to przegroda budynku umiejscowiona najbliżej podłoża. Należy mieć świadomość, że w przypadku budynków, które nie posiadają podpiwniczenia, będzie to jednocześnie podłoga kondygnacji mieszkalnej. Warto wiedzieć, że omawiane rozwiązanie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża luba osób decyduje się na projekty domów bez piwnicy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki nowoczesnej termoizolacji można efektywnie zabezpieczyć się przed utratą ciepła.

Warstwy podłogi na gruncie

Należy mieć świadomość, że omawiana podłoga na gruncie składa się z kilku warstw. W najprostszym możliwym ujęciu są one odpowiedzialne za to, że ciepło z wnętrza określonego budynku nie ucieknie do gruntu. Ponadto warstwy będą strzegły przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku.

Warstwa wyrównująca

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że warstwa wyrównująca stanowi podsypkę. Godny uwagi jest fakt, że jej grubość wynosi od 15 do 20 cm. Do ego celu wykorzystuje się takie kruszywo, jak piasek, żwir oraz pospółka. Warto wiedzieć, że jest to warstwa, która stanowi podsypkę dla płyty betonowej podłogi. Rekomendowane jest wyrównanie podłoża przed jej położeniem. Bardzo istotne znaczenie będzie miało usunięcie ziemi urodzajnej. Należy mieć świadomość, że każda kolejna warstwa musi być odpowiednio wymieszana mechanicznie. Ponadto, jako podsypkę, bez większego problemu można wykorzystać keramzyt. Nie wszyscy wiedzą, że wykazuje się od właściwościami termoizolacyjnymi.

Warstwa konstrukcyjna

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawianą warstwę konstrukcyjną wykonuje się z gęstej mieszanki betonu. W najprostszym możliwym ujęciu jest do podstawa pozostałych warstw podłogi. Nie można zapomnieć, by wykorzystany beton charakteryzował się właściwą wytrzymałością. Należy mieć świadomość, że płyty powinny mieć grubość wynoszącą od 10 do 20 cm. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt betonowych klasy C 12/15. Godny uwagi jest bowiem fakt, że ich zbrojenie stanowią przeważnie stalowe pręty. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz rzadziej wykorzystywane są zbrojenie rozproszone.

Warstwa przeciwwilgociowa

Omawiana warstwa konieczna jest do tego, by zagwarantować właściwą ochronę przed wilgocią płynącą z gruntu. W znacznej większości przypadków izolacja wykonywana jest z papy podkładowej. Należy również zaznaczyć, że coraz częściej do tego celu wykorzystuje się folię polietylenową. Warto wiedzieć, że jej grubość może być nawet mniejsza niż 0,3 mm. Godny uwagi jest fakt, że wykonana zakładka ma w zdecydowanej większości przypadków długość od 15 do 20 cm. Nie można zapomnieć, że folia jest stosunkowo tanim materiałem. Dzięki temu można bez większego problemu pozwolić sobie na położenie nie jednej, a dwie warstwy.

Udostępnij