Zgodnie z polskim prawem samochody, które poruszają się po drogach muszą posiadać ważne ubezpieczenie. Koszt ubezpieczenia jest zależny zarówno od stanu i charakterystyki pojazdu, jak i od tego, jakim kierowcą dotychczas był jego właściciel. Ubezpieczenia można zawierać w wielu konkurujących ze sobą towarzystwach za pośrednictwem agentów lub multiagentów, którzy, porównując oferty wielu towarzystw, dobierają najkorzystniejszą.
Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu
Sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu możliwe jest na kilka sposobów. Można zweryfikować nie tylko własną polisę na samochód, ale także każdy dowolny ubezpieczony w Polsce pojazd. Wystarczy dysponować jego numerem rejestracyjnym lub numerem VIN. To przydatne zwłaszcza w sytuacji kolizji drogowej.
Aby zweryfikować stan ubezpieczenia można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Informacje uzyskuje się w moment po wpisaniu danych. Są nimi informacje o pojeździe (marka, model, typ) oraz samym ubezpieczeniu (numer polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe oraz data ważności).
Nieco większej liczby danych wymaga rządowa aplikacja o historii pojazdu, ponieważ poza numerem rejestracyjnym należy podać numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Uzyskuje się z niej jednak więcej danych. Można się z niego dowiedzieć, ilu właścicieli miało auto i kiedy wykonany był ostatni przegląd (wraz ze stanem licznika na ten dzień).
Sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu, którego jest się właścicielem jest możliwe także w zakładce mPojazd, która dostępna jest w aplikacji mObywatel.
Typy ubezpieczeń komunikacyjnych
Ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe, które chronią kierowcę od odpowiedzialności cywilnej, gdy wyrządzi szkody podczas kolizji lub wypadku. Ubezpieczenia, które nie są obowiązkowe stanowią rodzaj dodatkowej ochrony, gdy pojawią się niespodziewane koszty związane z samochodem lub gdy zostanie skradziony.
Zgodnie z prawem, każdy samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ubezpieczenie OC zawierane jest na samochód, więc w wypadku jego sprzedaży przechodzi na nowego właściciela. Dlatego ważne jest sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu także przy kupnie używanego auta.
Ubezpieczenie Autocasco (AC) ma charakter dobrowolny. Z tego ubezpieczenia można uzyskać środki wtedy, gdy samemu spowodowało się uszkodzenie pojazdu. Często umowa zawiera także ubezpieczenie od uszkodzeń auta w wyniku działania szkodliwych warunków atmosferycznych (grad, wichura). Ważne jest także to, że AC zapewnia odszkodowanie przy kradzieży auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe same określają szczegóły tego ubezpieczenia a także wiek auta, na które można wykupić tę polisę. Dla starszych modeli może nie być dostępna.
Popularne jest wykupywanie dodatkowo ubezpieczenia assistance, które chroni kierowcę przy awariach i wypadkach w czasie podróży. Ubezpieczyciel, w zależności od umowy, zapewnia wtedy noclegi, holowanie a nawet auto zastępcze.