wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Motoryzacja

Ile czasu na przerejestrowanie auta potrzeba, licząc od dnia zakupu?

Ile czasu na przerejestrowanie auta potrzeba, licząc od dnia zakupu?

Przerejestrowanie auta przestało być obowiązkowe, pod warunkiem, że kupujemy go na polskich rejestracjach. Natomiast, gdy kupujemy samochód z zagranicznymi numerami, przerejestrowanie nadal nas obowiązuje.

Ile czasu na przerejestrowanie auta sprowadzonego z zagranicy?

Na przerejestrowanie, a raczej ponowne zarejestrowanie pojazdu, mamy 30 dni od dnia sprowadzenia go z zagranicy. Koniecznie musimy wykupić nowe OC, dokonać wszelkich opłat i zebrać potrzebne dokumenty do rejestracji. Komplet dokumentów składamy w urzędzie komunikacyjnym lub u starosty.

Urzędnik rejestruje auto tylko na 30 dni. Ta formalność nazywa się rejestracją tymczasową. Otrzymamy też tablice zastępcze, by móc autem jeździć po drogach. Zanim urzędnik wyda dokument rejestracyjny na stałe, jego zadaniem jest sprawdzenie wszelkich informacji o sprowadzonym samochodzie z zagranicy.

Dotyczy to zarówno pojazdu z Unii Europejskiej, jak i z innych krajów. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, otrzymamy nowy dowód rejestracyjny i tablice właściwe.

Jakiego koloru są tablice tymczasowe?

Tablice wydane tymczasowo, dzięki którym możemy poruszać się pojazdem po ulicach, mają białe tło i czerwone napisy. Gdy minie 30 dni od ich wydania, musimy mieć już gotową stałą rejestrację. Jeżeli tak nie będzie, naszym zadaniem jest udać się do urzędu, by otrzymać pozwolenie na dalsze poruszanie się autem po drogach. Wydłużenie jest możliwe jednorazowo na 14 dni.

Co się zmienia względem rejestracji samochodu z Polski?

Od lutego 2022 mają wejść przepisy mówiące o braku potrzeby przerejestrowywania pojazdu, jeżeli ma on już polskie numery. Naszym zadaniem jest jedynie zgłoszenie kupionego auta i wyrażenie decyzji o zatrzymaniu obecnych numerów rejestracyjnych.

Decyzję tę składamy piśmiennie na formularzu zgłoszeniowym. Mamy jednak prawo, aby swój nowo nabyty samochód przerejestrować. Możemy to zrobić w czasie dla nas najbardziej odpowiednim. Sami o tym decydujemy. Jeżeli nie przeszkadza nam, że jeździmy na numerach rejestracyjnych z zupełnie innej części Polski, możemy je zachować.

Jeśli jednak zdecydujemy się przerejestrować auto na swój adres, musimy opłacić wydanie dowodu rejestracyjnego i nowych tablic. Nie będziemy musieli płacić za wydanie karty pojazdu oraz za nalepkę na szybę. Te gadżety będą już zbędne.

Jakie dokumenty potrzebne są do złożenia w urzędzie, w celu przerejestrowania auta?

Aby otrzymać nowe tablice i dowód rejestracyjny, składamy w urzędzie wniosek o rejestrację samochodu. Potrzebujemy także złożyć umowę kupna/sprzedaży auta. Koniecznie również musimy oddać obecne tablice rejestracyjne.

Powinniśmy mieć także dowód przeprowadzenia badania stanu technicznego pojazdu oraz dowód rejestracyjny. W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy potrzebujemy mieć dowód z odprawy celnej oraz kartę pojazdu.

Uiszczamy obowiązkowe opłaty w kasie urzędu lub przelewem bankowym. Dowód o dokonanych opłatach oraz powyższe wymienione dokumenty wraz z wnioskiem o wydanie rejestracji samochodu składamy w urzędzie.

Dopóki nie mamy nowych lub tymczasowych tablic rejestracyjnych, a już oddaliśmy te, które były obecnie, nie możemy autem jeździć.

Udostępnij