wieczorowapora.pl

Blog wielotematyczny o motoryzacji, internecie i lifestyle

Motoryzacja

Informacje o leasingu auta używanego

Informacje o leasingu auta używanego

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na leasing samochodu używanego. Niestety taka forma leasingu wiąże się paroma ograniczeniami. Warto dowiedzieć się o wszelkich procedurach i wymaganiach, które dotyczą okresu finansowania oraz pochodzenia aut.

Wiek pojazdu

Wiele osób zastanawia się, jaki może być maksymalny wiek pojazdu. Warto zaznaczyć, iż firmy leasingowe przeważnie finansują auta nowe. Należy pamiętać, że leasing pojazdów używanych jest bardziej spowodowany wymuszeniem rynku. W Polsce jest kilka firm, które wyspecjalizowały się w finansowaniu aut z drugiej ręki. Im nowszy pojazd, tym łatwiej będzie go sfinansować poprzez zastosowanie leasingu. Bardzo dużo firm leasingowych finansuje samochody maksymalnie 3-5 letnie. Dużo mniej zajmuje się finansowaniem pojazdów 5-7 letnich. Oczywiście leasing pojazdu starszego niż 6-7 lat jest możliwy, jednakże oferta na polskim rynku jest znacznie ograniczona.

Jaki jest maksymalny okres leasingu?

Warto pamiętać o tym, że najogólniejszą zasadą leasingu jest to, iż wiek auta oraz okres leasingu nie powinny łączenie przekraczać ośmiu lat. W praktyce oznacza to, iż auto roczne, dwuletnie bądź trzyletnie można leasingować maksymalnie przez 60 miesięcy. Natomiast pojazdy czteroletnie można leasingować przez maksymalne 48 miesięcy, a pięcioletnie przez 36 miesięcy. Im starsze auto, tym bardziej zmniejsza się okres maksymalnego leasingu, bowiem sześcioletnie auta można leasingować najdłużej przez okres 24 miesięcy. Warto podkreślić, że jest to ogólna i często spotykana zasada.

Jaka jest wysokość wpłaty wstępnej oraz polityka leasingowa?

Jeśli mowa o maksymalnej wpłacie wstępnej, to wynosi ona najczęściej 45 procent – podobnie jest w przypadku leasingu każdego środka trwałego. Należy pamiętać, że minimalna możliwa wpłata będzie uzależniona od paru czynników, m.in. od polityki danej firmy leasingowej, oraz od wszelkich procedur. Oprócz tego ważny jest przedmiot leasingu oraz źródło pochodzenia przedmiotu leasingowego. Przeważnie w przypadku leasingu auta z drugiej ręki, stosowany jest czynsz inicjalny na poziomie od 10 do 15 procent. Są to przede wszystkim opłaty mniejsze, które zależą od kilku czynników.

Bardzo podobnie, jak w przypadku poprzednich punktów, tak i w kwestii pochodzenia auta używanego nie ma jednej zasady. Najczęściej są to firmy leasingowe, które mają sposobność do leasingowania aut używanych – tylko wtedy, gdy sprzedaje go dostawca z najwyższego zaufania, na przykład autoryzowany diler. Trzeba też wspomnieć o tym, że na polskim rynku znajdują się bardziej liberalny firmy, które są w stanie dopuścić kupno od komisów, importerów samochodowych, a także indywidualnych firm oraz osób. Należy pamiętać, że przeważnie preferowane jest to, by dostawca był wiarogodnym dealerem bądź komisem. Wiele osób myśli, że można danej firmie wskazać auto stojące w komisie X na drugim końcu kraju, a ona sprawdzi wszystko informacje za nas. Niestety nie to do końca prawda. Oczywiście sprawdzi część informacji, lecz tylko w pobieżny sposób i nie robi tego za darmo.

Udostępnij